Można zapuszczać...ale nie ogród !

Witam wszystkich na moim blogu! Na początku chciałbym powiedzieć Wam kilka słów o tym jak pielęgnować ogród, aby zawsze zachwycał.

W każdym ogrodzie występuje wiele gatunków roślin, a przede wszystkim drzew i krzewów. Aby rośliny mogły właściwie się rozwijać, niezbędne są od samego początku określone zabiegi pielęgnacyjne, z których najwięcej systematyczności i rozwagi wymaga cięcie.


Cięcie

Cięcie jest najbardziej powszechnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dzięki cięciu usuwa się martwe lub porażone gałęzie, poprawia budowę rośliny, zwiększa żywotność i kwitnienie. Drzewa i krzewy, które wymagają cięcia należy przycinać przynajmniej raz w roku, niektóre delikatnie inne zaś silnie.


Występuje kilka sposobów cięcia roślin:

· cięcie sanitarne,

· formujące,

· redukujące rozmiary roślin,

· odmładzające,

· poprawiające bezpieczeństwo otoczenia,

· pobudzające kwitnienie,

· cięcie korzeni.

Wszystkie z metod cięcia wykorzystuje się w różnym stopniu. W dużej mierze zależy to od roślin jakie posadzono w ogrodzie. Niewątpliwie ważnym aspektem jest zachowywanie odpowiedniego terminu cięcia, ponieważ rośliny kwitną i rozwijają się w różnym okresie.


Podlewanie i ściółkowanie

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, ważnym dla rozwoju naszych roślin jest podlewanie i ściółkowanie. Przy podlewaniu roślin ogrodowych należy trzymać się pewnych reguł, aby podlewanie przynosiło jak najwięcej korzyści dla roślin. W naszym klimacie panuje dosyć niekorzystny rozkład opadów w ciągu roku. Otóż rośliny potrzebują najwięcej wody późną wiosną i latem. W tym okresie z reguły opady nie są dostatecznie intensywne i występują dłuższe okresy suszy. Z tego względu regularne podlewanie staje się bardzo ważnym zabiegiem. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek lub późne popołudnie. Nie należy jednak zraszać roślin późnym wieczorem. Późne popołudnie jest lepsze, gdyż rośliny przed nocą zdążą jeszcze obeschnąć. Najlepszą metodą podlewania ogrodu jest nawadnianie automatyczne. Jest ono gwarancją dostarczenia roślinom optymalnej dawki wody. Co najważniejsze, dzięki takiemu rozwiązaniu, oszczędza się i wodę i czas. Polecam oczywiście sprawdzone firmy Rain Bird i Hunter, warto zapoznać się z tymi markami jeżeli zależy nam na jakości i długim użytkowaniu.


Ściółkowanie gleby podnosi jej żyzność, chroni ją przed promieniami słonecznymi, wiatrem, utratą wilgotności i wahaniami temperatury. Zasadniczą zaletą ściółkowania jest wyrównanie wilgotności i temperatury gleby co sprzyja rozwojowi organizmów glebowych biorących aktywny udział w procesach przemiany materii oraz rozwojowi systemu korzeniowego roślin. Glebę można ściółkować różnymi materiałami. Może to być trawa z pokostu, młode chwasty z pielenia grządek, liście z drzew, słoma, trociny, torf, kompost a nawet żwir. Odpowiednia grubość ściółki powinna się zawierać w przedziale od 5 do 10 cm. Jednocześnie trzeba pamiętać, że w przypadku materiałów organicznych taką ściółkę co pewien czas trzeba uzupełniać ze względu na systematyczny jej rozkład.

Nawożenie

Nawożenie należy do jednych z podstawowych prac w ogrodzie. Można wyróżnić nawożenie mineralne i organiczne. Najlepszym terminem nawożenia roślin jest początek ich wegetacji, co ma miejsce wczesną wiosną, przed kwitnieniem. Wtedy to rośliny mają największe zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów wolnodziałających, które uwalniają składniki odżywcze sukcesywnie przez cały sezon wegetacyjny. Odpada nam wtedy kilkukrotne nawożenie zwykłymi nawozami. Dokarmianie roślin jest ważne również podczas sadzenia czy przesadzania roślin oraz po cięciu pielęgnacyjnym. Najlepszą pogodą na przeprowadzenie zabiegu nawożenia są dni pochmurne, tuż przed deszczem. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie nawożenia razem z nawadnianiem automatycznym.


Ochrona roślin

W ogrodzie nie da się uniknąć chorób czy szkodników. Występują one zawsze w mniejszym lub większym stopniu. Istotne jest wczesne wykrycie agrofaga, umożliwiające jego skuteczne zwalczanie. W prognozowaniu szkodników pomocne mogą być urządzenia takie jak barwne tablice lepowe czy pułapki feromonowe. Żółte tabliczki można wykorzystać przy wykrywaniu obecności wielu szkodników latających. Niemniej jednak najważniejsza jest profilaktyka. Należy co pewien czas prowadzić inspekcje zdrowotności roślin tak by móc w odpowiednim momencie skutecznie zareagować.


Ważnym aspektem jest również zabezpieczenie roślin na okres zimowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku, jeśli w ogrodzie są posadzone rośliny wrażliwsze. Aby zapobiec przemarznięciu roślin należy stosować różnego rodzaju materiały izolacyjne pochodzenia naturalnego, bądź gotowe materiały zakupione w sklepie ogrodniczym. Dobrze spisują się tutaj maty słomiane i trzcinowe, gruba tektura falista, włóknina lub gałązki z drzew iglastych.


#pielęgnacja #cięcie #podlewanie #ściółkowanie #nawożenie #ochronaroslin #pielegnacjaogrodów

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Szukaj po tagach
No tags yet.