Jak przygotować systemy nawadniające do zimy

10.03.2015

 

Co prawda przed nami wiosna, ale warto dowiedzieć się już teraz o tym i być przygotowanym jak przyjdzie jesień.

 

 

Jeżeli posiadamy w ogrodzie system automatycznego nawadniania, musimy pamiętać o tym, aby przed zimą usunąć z niego wodę. Jeżeli zapomnimy o tym i nie zrobimy tego jesienią, może nas to drogo kosztować, ponieważ uszkodzeniu mogą ulec rury, złączniki, a nawet elektrozawory, które są dość drogie.

A więc jak do tego się zabrać? Musimy zrobić tzw. odpowietrzenie systemu automatycznego nawadniania, czyli usunąć z rur zalegającą wodę. Jeżeli nie zrobimy tego, zimą woda może zamarznąć i elementy plastikowe popękają. Często jest tak, że zapominamy o tym elemencie i jesteśmy mocno zdziwieni, że po zimie nic nam nie działa tak jak powinno. Problem może być dość duży ponieważ nie łatwo jest jednoznacznie stwierdzić gdzie znajduje się uszkodzenie i wtedy trzeba rozkopywać cały ogród. A na pewno tego nie chcemy.

Co należy zrobić? Na początku musimy zakręcić zawór, który doprowadza wodę do nawadniania, następnie potrzebny nam będzie kompresor olejowy 25 - 50l, w zależności od długości sekcji. Podłączamy kompresor do rury doprowadzającej wody, musimy oczywiście założyć odpowiednią złączkę na rurę, z którą podłączymy kompresor (czasami firmy zakładają taką złączkę przy montażu nawadniania, ale często jest też tak, że tego nie robią i musimy zrobić to sami). Jeżeli już podłączymy kompresor musimy ręcznie odkręcić elektrozawór pierwszej sekcji i zaczynamy wtłaczać powietrze do rur. Woda zacznie wychodzić ze zraszaczy, a kiedy całkowicie zostanie usunięta zraszacz się schowa. zakręcamy elektrozawór pierwszej sekcji i odkręcamy kolejny. Powtarzamy tą czynność z każdą sekcją. Pamiętajmy o tym, aby ciśnienie nie było większe niż 4 bary dla sekcji ze zraszaczami i 2,5 bary dla sekcji z linią kroplującą, ponieważ zbyt duże ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia elektrozaworów. 

 

Please reload

Wyróżnione posty

Projektowanie ogrodów

26.04.2015

1/3
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Szukaj po tagach
Please reload