Mała architektura

Mała architektura najczęściej kojarzona jest z niewielkimi obiektami budowlanymi, takimi jak altany czy pergole. Zakres tego pojęcia jest jednak znacznie szerszy i obejmuje całą gamę sposobów na zabudowę niedużych przestrzeni. Należą do nich między innymi obiekty użytkowe służące do rekreacji codziennej, takie jak: ławki, place zabaw dla dzieci, piaskownice czy miejsca do grillowania. Do tej samej grupy zalicza się także elementy wzbogacające i upiększające ogród: rzeźby, murki, oczka wodne czy też stawy. Mała architektura to również ogrodzenia, bramy wejściowe oraz wszystkie inne elementy otoczenia naszego domu, dzięki którym możliwe jest utrzymanie porządku.


Gotowe altany ogrodowe można kupić w sklepach ogrodniczych, ale najładniejsze są te, które zostaną zaprojektowane przez architekta, dzięki czemu uzyskuje się oryginalny i niepowtarzalny wygląd. Różnorodność altan jest ogromna i zależy przede wszystkim od ich funkcji użytkowych. Wszystkie z nich łączy wspólna cecha - posiadają zadaszone miejsca siedzące. Altany ogrodowe mogą być w całości drewniane, murowane lub też drewniano-murowane i powinny być dobierane w taki sposób aby pasowały do całości założenia ogrodowego.


Równie ważnym elementem w ogrodzie jest pergola. Jej głównym zadaniem jest ożywianie i wzbogacanie ogrodu. Może ona służyć jako miejsce do wypoczynku oraz relaksu. Podstawowym materiałem do budowy pergoli jest drewno, które musi być wcześniej odpowiednio zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Optymalnym rozwiązaniem jest impregnacja ciśnieniowa, która daje gwarancję na długotrwałe użytkowanie. Pergole posiadają charakterystyczne ścianki przystosowane dla roślin pnących, które doskonale się z nimi komponują. Podobnie jak altany, również pergole da się kupić gotowe. Można też wykonać ją samodzielnie według sporządzonego wcześniej projektu.


Grill ogrodowy to element, który jest coraz częściej zaliczany do podstawowego wyposażenia ogrodów przydomowych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zarówno przenośnych jak i stacjonarnych. O ile modele przenośne są preferowane do tymczasowego użytku, to modele stacjonarne lepiej prezentują się w specjalne przeznaczonych do tego celu miejscach. Żeby nie powielać tych samych wzorców najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie grilla stacjonarnego według własnego pomysłu. Grille mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się: cegłę klinkierową, płyty betonowe oraz kamień naturalny. Projektując grille należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji a ważnym elementem każdego z nich jest umieszczenie na odpowiedniej wysokości płyty paleniskowej i rusztu.

Murek ogrodowy należy do ważnych elementów małej architektury ogrodowej. Można go wykonać zarówno z cegły klinkierowej, płyt kamiennych jak i z kamienia naturalnego lub z gabionów. Rozróżniamy dwa podstawowe typy murków: murek wolnostojący i oporowy. Murek wolnostojący nie przenosi żadnej siły tylko własny ciężar. Murki oporowe są natomiast niezbędnym elementem każdego ogrodu, w którym występują skarpy i różne nachylenia terenu. Głównym zadaniem takiego murka jest zabezpieczenie terenu przed osuwaniem się ziemi.

Murki oporowe można również podzielić na: murowane i suche. Murek murowany wykonuje się na fundamencie z cegły lub kamienia łącząc te elementy zaprawą cementową. Murek suchy powstaje z ułożenia kamieni bez użycia zaprawy cementowej. Kamienie powinny być układane z lekkim spadkiem w kierunku skarpy. Dla efektownego wyglądu można wykorzystać wolne przestrzenie między kamieniami i wypełnić je ziemią, a następnie obsadzić roślinnością.


Ławki i różnego rodzaju siedziska w ogrodzie mogą być wykonane z drewna, metalu czy betonu, mogą również być częścią innej małej architektury jak np. murka. Siedziska ogrodowe tak naprawdę mogą mieć każdy kształt, ważne jest jednak aby pasowały do stylu ogrodu.


Woda w ogrodzie stanowi chyba najbardziej dekoracyjną jego część. Jest jednocześnie ważnym elementem wyposażenia ogrodu. Stwarza niezastąpiony klimat i wnosi do niego ruch, a przez to i życie. Woda może mieć formę większej płaszczyzny (staw, oczko wodne, basen) lub występować pod postacią fontanny, małego akcentu wodnego czy układu kamieni w formie kaskady, po których będzie ona spływać.


#woda #ławki #siedziska #pergola #altana #murek

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Szukaj po tagach
No tags yet.