Place zabaw


Place zabaw to na ogół zestaw wielu urządzeń, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych: zjeżdżalni, huśtawek, ścianek do wspinaczki. W miejscach rekreacji znajdują się także takie elementy, jak: płoty, bramki, śmietniki, chodniki, rośliny czy tablice informacyjne.


Wyposażenie placów zabaw:

- urządzenia do zabaw (huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie, piaskownica, domki, karuzele, bujaki itp.)

- ławki

- kosze na śmiecie

- ogrodzenie

- nawierzchnia

- tablica informacyjna

- roślinność


Rodzaje nawierzchni:

1. Sypka – może się składać z takich materiałów, jak kora, wióry drzewne, rozdrobnione mechanicznie drewno, piasek, żwir lub rozdrobniona guma. Tego rodzaju nawierzchnia powinna być odpowiednio gruba, czyli sięgać na głębokość do 300 mm pod urządzeniem.

Nie należy jej stosować pod takim sprzętem, który powinien być dobrze posadowiony (karuzele). Jest natomiast odpowiednia pod urządzeniami składającymi się z elementów poziomych, jak np. wyciągi.


2. Gumowa – można ją stosować w formie „kafelków” lub większych fragmentów wykonywanych na miejscu z drobnych części gumy spojonych żywicą. Dostawcy tego rodzaju nawierzchni powinni przedstawić certyfi katy wskazujące do jakiej wysokości upadku spełnione jest kryterium HIC (Kryterium Urazu Głowy) określone w normie PN-EN 1177. Warto dodać, że gumowe nawierzchnie są dostępne w różnych kolorach i wzorach grafi cznych, co można wziąć pod uwagę planując plac zabaw.


3. Kratki gumowe – zwykle to sieć gumowa, która nie dysponuje znaczną absorpcją uderzeń, jednak jeśli zostanie zamontowana w prawidłowy sposób – spełni kryteria normy PN-EN 1177 i zapewni bezpieczny upadek z wysokości nawet 3 metrów. Ponieważ trawa rośnie w przestrzeniach pomiędzy gumowymi oczkami sieci, tego rodzaju nawierzchnia jest szczególnie wskazana na terenach pozamiejskich.


4. Powierzchnie dywanowe – to syntetyczne nawierzchnie rozwijane i zapewniają bezpieczny upadek z wysokości. Dostawca takiego typu nawierzchni także powinien dostarczyć odpowiedni certyfikat, jak w przypadku nawierzchni gumowych.


Strefy bezpieczeństwa

Obszar, na którym powinna znajdować się nawierzchnia zależy od wysokości potencjalnego upadku, czyli w praktyce od wysokości, na której mogą bawić się dzieci. Im urządzenie jest wyższe, tym ważniejsze staje się zapewnienie bezpiecznego upadku.

W przypadku sprzętu o wysokości do 1,5 m strefa powinna wynosić 1,5 m. Dla huśtawek i niektórych urządzeń kołyszących taka bezpieczna nawierzchnia powinna rozciągać się w promieniu ok. 1,5 m wokół, przy czym mierzyć ją należy od miejsca, w którym sprzęt jest najbardziej wychylony w czasie zabawy. Strefa bezpieczeństwa dla karuzeli powinna wynosić 2 m od krawędzi urządzenia.


Planowanie krajobrazu i roślinności

Wykorzystanie krajobrazu oraz zasadzenie atrakcyjnej roślinności sprawi, że zabawa stanie się jeszcze większą frajdą. Należy pamiętać o zasadzeniu drzew, które zapewnią cień małym dzieciom. Drzewa nie tylko zaoferują cień, ale także podniosą walory wizualne placu.


Jeśli plac zabaw znajduje się na terenach pozamiejskich zastanówmy się, czy nie należałoby pozwolić, aby porastała go wysoka trawa czy polne kwiaty. Można by wytyczyć na nim ścieżki, a kiedy zaczęłyby zarastać, możliwe stałoby się wytyczenie ich gdzie indziej, w miejscach, które wydepczą dzieci. Zabawa z dzikimi kwiatami oswaja dzieci z naturą i daje im wiele radości


Skorzystanie z naturalnych wzniesień to kolejna wartość dodana placu zabaw. Oczywiście pagórki nie powinny być zbyt strome, jeżeli bawią się tam małe dzieci, które jeszcze nie do końca kontrolują swoje ruchy. Zaleca się, aby maksymalne nachylenie wynosiło 30°.


Roślinność

1. Z uwagi na zapach:

■ wiele ziół, np.rozmaryn, tymianek, szałwia, melisa, lebiodka (oregano), majeranek, mięta, lawenda,

■ omżyn Dawida (Buddleja davidii),

■ czojsia (Choisyia ternate),

■ wiciokrzew (suchokrzew),

■ mirt,

■ osmantus,

■ sosna zwyczajna,

■ topola (Populus trichorpa),

■ czarny bez,

■ kalina pachnąca (Viburnum fragrans).


2. Z uwagi na wygląd:

■ brzoza zwisła,

■ drżączka średnia,

■ powojnik pnący,

■ leszczyna pospolita,

■ wierzba,

■ jarząb mączny.


3. Z uwagi na kolor

■ klon polny,

■ stokrotka,

■ kaczeniec,

■ dereń świdwa,

■ fuksja magellańska,

■ lnica,

■ róża pomarszczona,

■ jarzębina.


Rośliny których nie należy sadzić !

■ wawrzynek wilczełyko,

■ ostrokrzew kolczasty,

■ złotokap zwyczajny,

■ cis pospolity,

■ modrzewnica zwyczajna,

■ trzmielina zwyczajna,

■ bluszcz,

■ jałowiec,

■ szakłak pospolity,

■ rododendron,

■ robinia akacjowa,

■ konwalia majowa,

■ ostróżka ogrodowa,

■ ciemiernik,

■ mak lekarski,

■ psianka czarna.

#placezabaw

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Szukaj po tagach
No tags yet.