Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów jest sztuką tworzenia pięknych i funkcjonalnych rozwiązań w taki sposób, aby każda część ogrodu była harmonijnie wkomponowana w jedną całość. Projektowanie to również zdolność do przetworzenia różnych pomysłów oraz staranny wybór odpowiednich elementów do kompozycji ogrodu. Przed każdym projektowaniem należy dokładnie zapoznać się z terenem przyszłego ogrodu i wyobrazić sobie, w jaki sposób różne, wprowadzane elementy będą oddziaływały na siebie oraz wpływały na nastrój i przestrzeń ogrodu.


Zasady projektowania ogrodów

1. Harmonia jest jedną z głównych zasad projektowania ogrodów. Projektując ogród należy zwracać uwagę na wysokość, wielkość, strukturę a także koloryt różnych elementów, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Aby zapewnić ład i harmonię nie należy na małych działkach wprowadzać zbyt wielu gatunków i odmian roślin oraz elementów małej architektury.


2.Sposób na tworzenie prostej jedności w ogrodzie to projektowanie tematyczne. Prostota w projektowaniu jest jedną z najlepszych wytycznych, ponieważ dzięki temu zachowany jest ład i porządek, który jest bardzo ważny dla całości. Należy ograniczać dekorowanie do minimum i trzymać się obranego tematu


3.Kolejną zasadą w projektowaniu ogrodów jest utrzymywanie równowagi, która daje poczucie równości. W projektowaniu można rozróżnić dwa rodzaje równowagi: symetryczną i asymetryczną. Najlepiej jeśli całość ogrodu podzieli się na części: ozdobną (dekoracyjną), wypoczynkową, użytkową i gospodarczą.


4. Jedną z głównych zasad projektowania ogrodów są przejścia, które mogą być wykorzystywane do tworzenia iluzji w ogrodach. Przejścia pozwalają uchwycić głębię ogrodu, wyeksponować różne elementy, które wydają się znajdować bliżej niż normalnie.


5. Inną zasadą projektowania ogrodu jest linia. Linie nadają kształt wnętrzom ogrodowym, wytyczają ścieżki i rabaty. Można tu stosować linie proste, które przeważnie tworzą regularne kształty oraz linie krzywe nadające naturalny i delikatny kształt ogrodowi

#projektowanieogrodów #zasady

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Szukaj po tagach
No tags yet.